Projekt Poznej světové dědictví UNESCO
Autorský projekt RNDr. Mileny Blažkové pod názvem Poznej světové dědictví UNESCO přibližuje místa v České republice i ve světě vybraná organizací UNESCO pro svou mimořádnou univerzální hodnotu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví. Projekt prohlubuje znalosti a povědomí o těchto místech, představuje jednotlivé unikáty i jejich celky v širších souvislostech a osvětou přispívá k ochraně a zachování těchto skvostů pro budoucí generace. Projekt naplňuje ochranářské heslo Poznej a chraň.
Vzdělávací dlouhodobý autorský projekt Poznej světové dědictví UNESCO má na svém kontě od roku 1994 stovky reportáží, pořady v Českém rozhlase, besedy, znalostní soutěže, dvojí vydání knihy 12 pokladů Čech a Moravy, exkluzivní revue Světové dědictví UNESCO a oblíbené putovní výstavy fotografií míst světového dědictví. Filozofie projektu vychází ze skutečnosti, že nejlepší zárukou zachování památek a přírody je ohleduplnost a úcta každého jednotlivce.
Respektovaným počinem na české kulturní scéně se staly za dobu své existence fotografické výstavy. První ročník s kolekcí fotografií českého dědictví UNESCO se konal v roce 2003, od té doby postupně přibývaly kolekce unikátů dalších evropských zemí – Slovenska, Chorvatska, Německa, Švýcarska, Španělska, Rakouska resp. města Salcburku, Kypru – a dalších kontinentů, z Afriky např. Tuniska, z Asie Číny, Indie a zemí Jihovýchodní Asie.
Po připsání Průhonického parku k historickému centru Prahy pod ochranu UNESCO vznikla kolekce tohoto parku, výstava představila také památky zemí Visegrádské čtyřky nebo se soustředila na téma biodiverzity naší planety. Jubilejní desátý ročník putovní výstavy v roce 2012 je věnován 40. výročí podpisu Úmluvy o ochraně světového dědictví. Ročně výstavu shlédne přes 50 000 návštěvníků, kromě České republiky ji viděli ve Švýcarsku a na Slovensku.
Produkci dlouhodobého autorského projektu Poznej světové dědictví UNESCO zajišťuje MEDIA IN, volné sdružení publicistů, fotografů a přírodovědců (vzniklo v roce 1994) pod vedením autorky projektu RNDr. Mileny Blažkové a za trvalého partnerství občanského sdružení PRO UNESCO (vzniklo v roce 2008).
Náročný projekt je realizován ve spolupráci s partnery, hlavně s institucemi z oblasti kultury a cestovního ruchu: postupně se do projektu zapojily národní organizace cestovního ruchu Slovenska, Chorvatska, Německa, Švýcarska, Tuniska, Kypru, Španělska, města Salcburk a Berlín. Dlouholetými partnery jsou renomovaná cestovní kancelář China Tours a Centrum FotoŠkoda, jehož profesionální studio zhotovuje fotografie pro výstavy projektu.
V České republice spolupracují s projektem městské úřady, domy kultury, knihovny, muzea a další kulturní a veřejné instituce, u nichž nacházejí dokonalé zázemí hlavně putovní výstavy fotografií. V poslední době též řada objektů Národního památkového ústavu.
Projekt získal v minulosti několikrát podporu Ministerstva kultury České republiky z grantu Na podporu památek UNESCO.
Od roku 2003 probíhá projekt Poznej světové dědictví pod záštitou České komise pro UNESCO.
V roce 2015 a 2016 reprezentuje projekt spolu s dalšími vybranými akcemi Českou republiku při oslavách 70. výročí vzniku organizace UNESCO.
V letech 2017 a 2018 prezentuje projekt další kolekce světových památek pod ochranou UNESCO, v roce 2019 je rozšířen o soubor fotografií Památky UNESCO v ohrožení.