Kniha 12 pokladů Čech a Moravy
Publikování o světovém a českém dědictví UNESCO mimo jiné české veřejnosti připomíná, v jak noblesní společnosti se naše vybrané památky nacházejí. Dvojího vydání se dočkala kniha o českých památkách chráněných UNESCO autorky projektu pod názvem 12 pokladů Čech a Moravy, kterou vydalo nakladatelství Albatros (2002 a 2004) a které se prodalo přes 20 000 výtisků. Zajímavou formou provází čtenáře všemi dvanácti místy České republiky ze Seznamu UNESCO, osvětluje, co je světové dědictví, jaký má význam a smysl odkaz minulosti chránit, klade otázky pro zvědavé a zvídavé, doporučuje, co ještě navštívit, oživuje dávné místní legendy.
Každá kapitola knihy se věnuje jednomu českému místu, které se dostalo mezi světové dědictví UNESCO. Seznamuje krok za krokem s historickými centry Českého Krumlova, Telče, a Prahy, té věnuje zvláštní pozornost. Zastaví se u Pernštejnů na zámku v Litomyšli, u Lichtenštejnů v Lednicko-Valtickém areálu a projde kroměřížský arcibiskupský zámek s vyhlášenými zahradami. Zastávkami v Olomouci u sloupu Nejsvětější Trojice, v Kutné Hoře v chrámu svaté Barbory a v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v nedalekém Sedlci a v Santiniho poutním kostele sv. Jana Nepomuckého ve tvaru hvězdy na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou připomene, jak vzácné sakrální památky se nacházejí na území naší republiky. Neopomene ani jedinečné jihočeské selské baroko vesničky Holašovice nebo unikátní baziliku sv. Jakuba a židovskou čtvrť v Třebíči. Seznámí čtenáře i s mimořádným architektonickým skvostem – funkcionalistickou vilou Tugendhat v Brně.
Knihou provázejí významné osobnosti ať již z dávné historie či z doby novější. Král Karel IV. nebo Václav II, Páni z Růže sídlící na zámku v Českém Krumlově, nebo Zachariáš z Hradce, účastník kavalírské cesty českých šlechticů do severoitalského Janova na uvítání následníka trůnu Maxmiliána Habsburského. Následují je umělci, stavitelé a architekti od Petra Parléře přes Blažeje Santiniho až po Ludwiga Mies van der Rohe. A samozřejmě autorka.
Čtenář si může dopřát malé odbočky do světa literatury, popustit uzdu fantazii při setkáni se starými legendami, oživit znalosti z historie nebo architektonické terminologie. Navíc dostane tip, za čím se vypravit v nejbližším okolí. Praktický rozměr knihy nebrání přibalit ji sebou na cesty za poznáním po vlastech českých. Zvlášť ji ocení rodiče s dětmi.
Knihu ilustroval akademický malíř Petr Urban, graficky upravil Václav Rytina, fotografiemi doplnili Milena Blažková, Pavel Šust, Josef Ptáček a Dionýz Dugas. Lektorovali PhDr. Jaromír Adamec (Č. Krumlov, Kutná Hora, Litomyšl, Praha), Mgr. Libuše Cuhrová (Holašovice, Telč, Olomouc, Kroměříž, Lednicko-Valtický areál) a PhDr. Zdeněk Vácha Zelená hora u Žďáru nad Sázavou a vila Tugendhat v Brně).
(Knihu je možné ještě v omezené míře získat na mediain@volny.cz).