Již 17. ročník putovních výstav fotografií Poznej světové dědictví UNESCO se postupně zastaví mezi 1. dubnem až 31. říjnem 2019 v Praze, Telči, Kutné Hoře, Teplicích, Brně, Plzni a Třeboni. Nová kolekce 120 fotografií připomene kulturní Mozartův Salcburk s programem na letošní rok, všechny slovenské a švýcarské památky UNESCO a mnoho unikátních míst z Číny, Nepálu, Indie Šrí lanky, Vietnamu, Laosu, Kambodže, Filipín, Malajsie, Japonska a dalších. Ve spolupráci s neziskovou organizací Člověk v tísni uvede též první kolekci Památek v ohrožení.
Novými fotografiemi na letošní výstavy přispěly válečná reportérka a fotografka Lenka Klicperová (syrská Palmýra) a fotografka Erika Valkovičová (Grónsko a Velikonoční ostrov). Na slovenské kolekci se podílí náš dlouholetý spolupracovník, uznávaný slovenský fotograf Dionýz Dugas. V průběhu roku jsou plánovány jako doprovodný program výstav přednášky, workshopy, komentované prohlídky, znalostní soutěže, v Kutné Hoře mezi 1. a 8. červnem Týden UNESCO (sledujte průběžně náš web www.unesco-mediain,cz)
Výstavy probíhají stejně jako předchozí ročníky pod záštitou České komise pro UNESCO.
Duben |
Praha
Sedmnáctý ročník výstav fotografií Poznej světové dědictví UNESCO byl oficiálně zahájen v Praze 1. dubna 2019 hned na třech místech:
1. V Městské knihovně (MK) na Mariánském náměstí, Praha 1,byla v prostoru před vstupem do přednáškových sálů umístěna kolekce fotografií asijských památek UNESCO a v čítárně v prvním patře kolekce památek Švýcarska a rakouského Salcburku.
2. V kavárně Člověka v tísni v paláci Langhans, Vodičkova 37, Praha 1, prezentovala výstava švýcarskou Rhétskou dráhu, další kolekci asijských památek a fotografie Památek v ohrožení.
3. V galerii Slovenského institutu (SI), náměstí Republiky 3, Praha 1, byla umístěna přehledná kolekce všech slovenských míst zapsaných na seznam světového dědictví.
Na všech místech byla výstava hojně navštěvována, všude byl vstup zdarma a návštěvníci měli k dispozici bohatý informační materiál včetně praktických rad na cestu. Výstava v Praze trvala až do 27. dubna 2019 |
Květen |
Telč a Kutná Hora
V měsíci květnu byla výstava Poznej světové dědictví UNESCO ve dvou českých městech – v Telči a v Kutné Hoře. V době od 1. do 26. května našla zázemí ve výstavních vstupních prostorách městské radnice v Telči na náměstí Zachariáše z Hradce 10. Konala se pod záštitou starosty města Mgr. Romana Fabeše. Prezentovala další skvosty Asie, unikátní švýcarskou Rhétskou dráhu a nově připomněla památky v ohrožení.
Slavnostní prezentace se uskutečnila v rámci tradičních slavností Folklor v máji dne 18. května za přítomnosti představitelů slovenského partnerského města Šala a při té příležitosti se na výstavě i oslavil i nový společný český a slovenský zápis na Seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva – modrotisk, stará textilní tiskařská technika. Fotografie modrotisku na výstavu včetně jeho vzorku poskytl mladý slovenský designér Matej Rabada, který starou techniku ve své dílně na Oravě vrací k životu (https://modrotlacmr.sk). Součástí oslav na náměstí byly i stánky UNESCO, kde mohli návštěvníci získat atraktivní materiály a praktické rady o cestování za památkami UNESCO.
V době od 3. května do 27. června 2019 byla kolekce 17. ročníku výstavy Poznej světové dědictví UNESCO prezentující památky světového dědictví všech letošních partnerů umístěna v Kutné Hoře, v Městském Tylově divadle, Masarykova 128, v divadelní galerii „Setkání u Tyla“. Tady byla určena hlavně pro divadelní návštěvníky a pro hojné taneční a divadelní akce dětí a mládeže. Přístupná byla zároveň i veřejnosti (www.divadlo-kutnahora.cz)
Výstavu doplnila zajímavá i hravá znalostní soutěž „Jak znáte slovenské dědictví UNESCO“, jejíž správné odpovědi mohl trefit každý, kdo si pozorně prohlédl fotografie výstavy Poznej světové dědictví UNESCO. Soutěžilo se o pobyt pro dvě osoby v atraktivním historickém hotelu Hviezdoslav v Kežmarku (www.hotelhviezdoslav.sk). |
Červen |
Kutná Hora – divadlo
V divadelní galerii „Setkání u Tyla“ v Městském Tylově divadle v Kutné Hoře, Masarykova 128, pokračovala v červnu výstava Poznej světové dědictví UNESCO i se soutěží Jak znáte slovenské dědictví UNESCO (www.divadlo-kutnahora.cz). Shlédli ji v hojném počtu především návštěvníci divadelních akcí. Byla zakončena vyhodnocením znalostní soutěže, výherce získal vaucher na pobyt pro dvě osoby v historickém hotelu Hviezdoslav v Kežmarku (www.hotelhviezdoslav.sk).
Kutná Hora – Dačického dům
V Dačického domě proběhl mezi 1 až 8. červnem první ročník UNIFESTu, festivalu věnovanému památkám UNESCO, letošní téma – Švýcarsko.
Konaly se přednášky: Luděk Koukal: To nejlepší ze Švýcarska, Vladimír Císař: Švýcarské malířství, Kamil Kvasnička: Švýcarské nože a dýky, Ivo Marek: Bernardýni, Petr Čermák: Švýcarsko po kolejích a v pohorkách (se soutěží o knihy o Švýcarsku od autora P. Čermáka)
Proběhly workshopy: Jak se staví památky UNESCO (Miroslav Konopka), Jak se fotí památky UNESCO (Erika Valkovičová)
Promítaly se filmy o Švýcarsku: Na cestě po Bernských Alpách, Lucernské jezero, Od ledovců k palmám.
Proběhl koncert Řepka zpívá Mattera (písně švýcarského folkového zpěváka)
Po celý měsíc červen probíhala v Dačického domě výstava Švýcarské dědictví UNESCO, součást 17. ročníku putovní výstavy fotografií Poznej světové dědictví UNESCO (pod záštitou České komise pro UNESCO). Představila všech dvanáct švýcarských památek pod ochranou UNESCO, dle dohody se konaly komentované prohlídky, zvlášť připomněla unikátní Rhétskou dráhu, návštěvníci mšli k dispozici bohaté informační materiály a speciální slevové vauchery do všech míst UNESCO ve Švýcarsku.
|
Červenec |
Teplice
Od 1. do 31. července našla výstava Poznej světové dědictví UNESCO (17. ročník) zázemí ve vstupních prostorách Domu kultury v Teplicích, Mírové náměstí 2950. Fotografie ukázaly památky chráněné UNESCO rakouského Salcburku, Slovenska, Švýcarska a řady zemí jihovýchodní Asie. Vstup zdarma, návštěvníkům byly k dispozici bohaté informační materiály podobně jako na ostatních místech, kde se výstava během roku po České republice zastavuje.
|
Srpen |
Teplice
Od 1. do 28 srpna pokračovala z předchozího měsíce výstava Poznej světové dědictví UNESCO v Domě kultury lázeňského města Teplice. Z doplněných informačních materiálů se těšily značnému zájmu mapy Slovenska, aktuální kulturní program Salcburku, panoramatická mapa švýcarské Rhétské dráhy a bohatě ilustrované katalogy cestovní kanceláře China Tours, která své klienty vozí za památkami UNESCO již přes dvacet let.
Brno
Od 1. srpna do 1. září 2019 byla jedna kolekce výstavy Poznej světové dědictví UNESCO vystavena v Brně, v Galerii Celnice Vily Löw-Beer (vila rodičů Grety Tugendhatové), Drobného 22. Ve fotografiích se představila jedinečná místa Švýcarska včetně unikátní Rhétské dráhy, skvosty Slovenska a řada dalších nádherných míst pod ochranou UNESCO ve vybraných asijských zemích. Fotografie volně navázaly na výstavu probíhající v Teplicích i na předcházející ročníky prezentované tady, v brněnské vile Löw-Beer. Zvlášť velké návštěvnosti se výstava dočkala při tradiční Hradozámecké noci poslední srpnovou sobotu, kdy se navíc v zahradě promítal letošní film Skleněný pokoj, adaptace stejnojmenného románu Simona Mawera inspirovaného osudy sousední vily Tugendhat, památky UNESCO.
|
Září |
Praha
Od 2. do 15. září 2019 si mohli návštěvníci Centra FotoŠkoda v paláci Langhans, Praha 1, Vodičkova 37, prohlédnout soubor fotografií a fotoobrazů z kolekce 17. ročníku putovní výstavy Poznej světové dědictví UNESCO. Prezentoval skvosty partnerského Slovenska, Salcburku a řady zemí jihovýchodní Asie a byl rozšířen o fotografie památek v ohrožení, kterými do projektu přispěly fotografky Lenka Klicperová a Erika Valkovičová. Na velkoplošné obrazovce, která je v galerii, součástí výstavních ploch se nonstop promítaly fotografie slovenských míst ze seznamu UNESCO i dalších atraktivních turistických kulturních a přírodních lákadel. Další informace byly návštěvníkům k dispozici v podobě informačních brožur, map, katalogů partnerské cestovní kanceláře China Tours.
|
Říjen |
Plzeň
Sedmnáctý ročník výstavy fotografií Poznej světové dědictví UNESCO končí v říjnu své letošní putování ve dvou městech České republiky, v Plzni a v jihočeské Třeboni. V Plzni našla výstava příjemné zázemí ve vstupních prostorách ČEZu budovy A, Guldenerova 19, kde si návštěvníci mohli od 1. do 31. října 2019 prohlédnout fotografie jedinečných míst světového dědictví Švýcarska včetně kolekce fotografií unikátní Rhétské dráhy, dále skvosty Slovenska a jedinečné památky řady vybraných zemí z Asie. Měli k dispozici informační materiály o vystavených místech podobně jako na všech ostatních místech, kde se výstava konala, včetně praktických rad na cestu, map a zajímavých vaucherů se slevami při návštěvě švýcarských míst UNESCO.
Třeboň
V Třeboni, v Domě Štěpánka Netolického na Masarykově náměstí 89, byla od 3. do 28. října k vidění kolekce fotografií rakouského Salcburku, doplněná velkoplošnými fotografiemi a bannerem Salcburského informačního centra se všemi potřebnými kontakty, důležitými při návštěvě tohoto mimořádně významného historického a kulturního města pod ochranou UNESCO. Návštěvníci, mezi nimi hlavně lázeňští hosté, si užívali nejen fotografie, ale i informační materiál včetně přehledu kulturních akcí a praktické mapy Salcburku. Komentovanou prohlídkou provedla výstavou Jana Vítková, odborná pracovnice Domu Štěpánka Netolického. Na výstavu se přišlo podívat i několik školních skupin.
|
Produkce výstavy
MEDIA IN (www.unesco-mediain.cz)
Partneři výstavy
Tourismus Salzburg(www.salzburg.info)
Switzerland Tourism (www.MojeSvycarsko.com)
Rhétská dráha (www.rhb.ch)
Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenské republiky (www.slovakia.travel)
CK China Tours (www.chinatours.cz)
Fotografie pro výstavu zhotovuje
Centrum FotoŠkoda (www.fotoskoda.cz)